Aby sprawdzić funkcjonowanie układu wzrokowego lub zaradzić coś na pojawiające się dolegliwości, konieczne jest badanie widzenia obuocznego. Pozwala ono określić, jak pracuje nasz układ wzrokowy i ocenić potencjalne nieprawidłowości. Występujące zaburzenia mogą skutkować poczuciem dyskomfortu nie tylko u osób, które mają stwierdzoną wadę wzroku, noszą okulary lub przeszły operację zeza, ale również u osób takich wad nieposiadających.
Właściwe rozpoznanie i klasyfikacja zaburzeń widzenia obuocznego są podstawą do ich skutecznego leczenia. Dzięki szerokiemu wachlarzowi narzędzi i testów możemy znaleźć dokładną przyczynę występujących dolegliwości. Jednak, w zależności od przypadku, klasyfikowanie rodzaju zaburzenia może stać się wieloetapowym procesem, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Pierwszym etapem diagnozowania jest wywiad z pacjentem, który obejmuje szczegółowy opis odczuwanych dolegliwości oraz zapoznanie się z ewentualnymi współistniejącymi chorobami układu wzrokowego, a także chorobami ogólnoustrojowymi. Dla prawidłowej diagnozy istotna jest również informacja, czy pacjent stosuje korekcję okularową. Na podstawie zebranych informacji optometrysta planuje przebieg badania, aby wybrać odpowiednią drogę postępowania, która pozwoli prawidłowo zdiagnozować zaburzenie oraz określić, czy jest to zaburzenie stałe, czy zmienne w czasie.